:
UA: ПЕРШИЙ покаже документальний фільм

UA: ПЕРШИЙ покаже документальний фільм "Зона відчуження Донбас"

15 березня 2018

Документальний фільм Громадського "Зона відчуження Донбас" авторства Наталі Гуменюк та Олександра Назарова про екологічну ситуацію в зоні українсько-російського конфлікту телеканал UA: ПЕРШИЙ покаже 15 березня о 19:00.

Стрічка доступно показує напрацьовані науковцями сценарії ймовірної екологічної катастрофи на сході України. Знімальна група побувала в копальнях на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській області, зокрема й тих, що сполучені під землею з тими, що знаходяться на окупованих територіях. Редакція зібрала дані про ситуацію з затопленням шахт на непідконтрольних територіях.

"Ми довго стежили за темою, вивчили дослідження, які проводили українські та міжнародні науковці у 2016 році, і зрозуміли, що ситуація катастрофічна. Затоплення шахт, наприклад, загрожує технологічними землетрусами, зараженнями річок. Зокрема, Сіверського Донця, а з нього беруть воду 90% жителів Донецької та 30% жителів Луганської областей. Поспілкувавшись на місцях з шахтарями, геологами, спеціалістами з води, можемо переконливо говорити, що почався незворотній процес. Немає офіційної статистики скільки шахт не працює на непідконтрольній території і у якому вони взагалі стані. Цю ситуацію складно змінити, не будучи там на місцях. Проблему треба вирішувати і на підконтрольній, і на непідконтрольній території теж", – розповідає авторка фільму Наталя Гуменюк.

За результатами дослідження від низки українських та міжнародних організацій, Громадське провело паралельні експерименти, зокрема, аналіз води у декількох лабораторіях. Крім цього журналісти поспілкувалися з українськими чиновниками на різних рівнях. Від фахівців із Німеччини та Британії дізналися, які технології використовують колишні шахтарські регіони, щоб захистити власне населення.

"Суспільне мовлення постійно в пошуку якісного українського документального кіно різних форматів. На щастя, зараз в Україні, порівняно з кількома роками до того, з’являється все більше такого продукту, на жаль, дуже багато фільмів не є професійними,чи то за редакторською, чи за телевізійною складовою, – коментує Дар’я Юровська, програмна директорка ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України". – Фільм Наталки Гуменюк, в якомусь сенсі, є виключенням, серед загального поля документального журналістського кіно. По-перше, вона взялася за дуже важливу, але непопулярну серед журналістів тему. По-друге, у фільмі гідно витриманий баланс та нема спекуляцій, від яких, розповідаючи про події пов’язані з війною, іноді не втримуються і найкращі з журналістів. Сподіваюсь, що це лише перший фільм, та Наталка продовжуватиме досліджувати цю тему".

Дізнатися більше про проект можна за наступними посиланнями:

українською – https://hromadske.ua/posts/zona-vidchuzhennia-donbas
російською – https://ru.hromadske.ua/posts/zona-otchuzhdenyia-donbass
англійською – https://en.hromadske.ua/posts/donbas-the-new-exclusion-zone

Читайте також: