:
Суспільне підготувало спецефір до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом

Суспільне підготувало спецефір до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом

07 травня 2018

Цього року увесь світ відзначає 73-ю річницю перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні. 8 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення, визначений Резолюцією Генеральної асамблеї ООН, а 9-го травня – День перемоги над нацизмом. Українці разом з усією світовою спільнотою вшановують пам’ять усіх, хто боровся з нацизмом під час Другої світової війни. А символом пам’яті є червона квітка маку.

До Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом суспільний мовник підготував спеціальний ефір.

Регіональні редакції Суспільного підготували серію тематичних міжпрограмних роликів, які транслюватимуться на телеканалах UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ протягом усього дня 8 травня. У цих роликах шкільні вчителі історії розмірковують про дати 8 та 9 травня – відповідно, європейський День пам’яті та примирення і День перемоги, який залишився нам у спадок від СРСР. Кожен учитель/учителька розповідає про те, як ставляться до цих дат їхні учні, яка з цих двох дат більш важлива особисто для нього/неї, а також про те, ким для учнів в цій війні є радянські солдати (визволителями чи окупантами) та вояки дивізії СС "Галичина" (героями чи зрадниками). Відео розкриває регіональні особливості сприйняття історичного досвіду Другої світової війни, а також зміни у масовій свідомості, що відбуваються останніми роками.

Також протягом 8 та 9 травня в ефірі телеканалів UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ транслюватимуться тематичні міжпрограмні ролики, об’єднані основною метою, – показати ідею примирення крізь призму думок трьох поколінь українських жінок. Дівчатка 6-12 років, молоді жінки 20-24 років та жінки-ветерани розкажуть про своє ставлення до теми примирення і прощення.

Спецефір до Дня пам’яті та примирення на UA: ПЕРШИЙ стартує 8 травня, о 06:00, з показу першої серії документального фільму "Вони боролись до загину" про буремні роки існування Холодноярської республіки. Псевдоніми холодноярців, їхня тактика партизанської війни і непереможне самозречення заради своєї справи згодом продовжили своє існування у лавах УПА. А реальні факти, яким спершу навіть важко повірити – продовжують дивувати в реальних історіях боротьби до загину.

Документальний серіал "Мисливці на нацистів" продовжить ефір UA: ПЕРШИЙ о 06:30. Серіал розповідає повні драматизму історії про те, як мисливці за нацистами вистежували військових злочинців Третього Рейху, яким після закінчення Другої світової війни вдалося сховатися від справедливої ​​відплати. Глядачі дізнаються, як шукали найближчого соратника і особистого секретаря фюрера Мартіна Бормана, кривавого коменданта концентраційних таборів "Собібор" і "Треблінка" Франца Штангля, охоронця цих таборів смерті Івана Дем’янюка, головного лікаря концтабору "Освенцим" Йозефа Менгеле, гестапівців Адольфа Ейхмана і Клауса Барбі, офіцера СС Йоахіма Пайпера та інших.

О 10:05 дивіться на UA: ПЕРШИЙ документальний фільм "Золотий вересень. Хроніка Галичини. 1939–1941", який розповідає про події, що тривалий час перебували під грифом "таємно", поза увагою науковців, митців і суспільства. Галичина стала жертвою агресії двох найбільших тиранів ХХ століття Гітлера й Сталіна. Через численні руйнування більше ніколи не відновиться довоєнний уклад життя, культура, етнічні особливості цього краю. Що ж насправді відбулося у 1939-1941 роках на Галичині – возз’єднання чи окупація, добро чи зло? В основі стрічки – свідчення очевидців тих подій – представників українського, польського та єврейського народів, які до 40-х років ХХ століття становили основний етнічний склад Галичини. У фільмі використано кінохроніку та коментарі провідних науковців-істориків.

Документальний фільм "Іспит на людяність", який вийде в ефірі UA: ПЕРШИЙ об 11:05, розповідає про німецько-фашистську окупацію Вінницької області у 1941-1944 роках. Саме у Вінниці у 1943-му році фашисти намагалися виправдати злочини Голокосту, звинувативши так званих єврейських агентів НКВС у знищенні репресованих українців під час Вінницької трагедії 1937-1941 років.

О 12:00 – на трьох загальнонаціональних телеканалах Суспільного хвилина мовчання, присвячена вшануванню пам’яті жертв Другої світової війни. О 12:01 ефір UA: ПЕРШИЙ продовжить документальний фільм "Межа очікування". Це історії двох родин: з Криму та з Луцька, які постраждали через напад Росії на Україну. Перша розповідь – про багатодітну родину Хом’яків з Луцька, де мати - росіянка, батько - українець, а двоє синів, народжені вже після 1991 року, були учасниками Революції Гідності та добровольцями батальйону ЗСУ "Айдар". Обидва сини з родини Хом’яків так і не повернулися з війни. Друга розповідь – про долю українського активіста в Криму Андрія Щекуна, який став одним із провідників кримського "Євромайдану" та був викрадений проросійськими бойовиками так званої “самооборони”. На щастя, його вдалося визволити з полону і повернути додому. За словами авторів стрічки, ці історії показують долю багатьох українських сімей, які через війну втратили дім, рідних та відчуття безпеки.

0 13:10 – на UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ – спеціальний випуск проекту "РадіоДень", присвячений Дню пам’яті та примирення.

Документальний фільм "Митрофанови: Історія родини військових батька й сина" продовжить ефір телеканалу UA: ПЕРШИЙ о 16:30. Фільм розповідає про багатодітну сім’ю Митрофанових, де батько Всеволод та найстарший син Арсен служать на передовій під Донецьком медиками. "Хіллер" (такий позивний у Арсена) щойно пережив свій найтяжчий бій, після якого вивозив тяжко поранених і вбитих з позиції "Алмаз". Тепер, коли вже все завершилось, хлопець вирушає до рідного села Григорівки. Йому вперше випало 10 днів відпустки. Батько ж залишається на передовій, бо там бракує медиків.

О 16:40 в ефірі UA: ПЕРШИЙ – документальна стрічка "Монгол. Історія снайпера". 26-річний полтавець Роман з позивним "Монгол" у збройних силах уже третій рік. Снайпер, за якого бойовики оголосили винагороду, все ж не приховує власного обличчя і відверто розповідає свою власну історію. Вранці волонтери виїхали на "нуль", щоб особисто познайомитися з "Монголом" на прохання спонсора, який зголосився придбати підрозділу хорошу снайперську гвинтівку, але лише пересвідчившись, що вона потрапить у правильні руки. Ні імені доброчинця, ні назву підрозділу, ні тим паче позицію, на якій воює Роман, називати поки не можна. Але військові там служать, ніби в "котлі": праворуч від них сепаратисти в 200-х метрах, ліворуч – у 700-х.

Спецпроект до Дня пам’яті та примирення стартує в ефірі телеканалів UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ о 19:00. У студії працюватимуть ведучі Євген Степаненко та Роман Коляда. Вони говоритимуть про доцільність пишних парадів на День перемоги, про те, чому традиції відзначення Дня перемоги в пострадянських країнах відрізняються від традицій західного світу, а також про те, який шлях має обрати для себе Україна. Під час ефіру до студії завітають прес-аташе Європейського Союзу в Україні Давід Стулік і Надзвичайний та Повноважний посол Естонії в Україні Герт Антсу. Вони розкажуть як в Європі шукали шлях до примирення після Другої світової війни, яким є ставлення до ветеранів і перемоги, і яких зусиль докладають європейці для збереження миру. Також під час ефіру плануються прямі включення кореспондентів "Радіо Свобода" з європейських міст та трансляція відео офіційних заходів в Європі. Глядачі дізнаються, як європейці вшановують пам’ять загиблих у Другій світовій війні.

Загальноукраїнську акцію "Перша хвилина миру" до Дня пам’яті та примирення телеканали UA: КУЛЬТУРА і UA: КРИМ покажуть наживо о 22:45. А телеканал UA: ПЕРШИЙ – у запису одразу по закінченню пост-шоу "Про що співає Європа". Акцію можна буде подивитися у повторі на телеканалах UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та UA: КРИМ у середу, 9 травня, о 09:00.

Також 9 травня, о 09:30 всі три телеканали Суспільного транслюватимуть у прямому ефірі складання військової присяги особовим складом 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу Збройних сил України.

Документальний фільм "Одесити на Донбасі" продовжить ефір телеканалу UA: ПЕРШИЙ 9 травня, об 11:05. Стрічка розповідає про життя сімох одеситів – військових і волонтера – Дмитра Олеговича, Євгена Титаренка, Романа Колдомасова, Євгена Лати, Андрія Скорохода, Дмитра Васильєва і Віктора Погодіна. Герої розповідають, як вирішили піти на фронт, як змінила їх війна, що досі точиться на сході України, і як сприймали їх вдома, в рідній Одесі. Ветерани війни на сході України відверто розповідають, із якими проблемами стикнулися після повернення з війни, як отриманий на війні досвід змінив їхні життя.

О 12:05 в ефірі UA: ПЕРШИЙ вийде документальна стрічка "Війна на нульовому кілометрі" про історії прикордонників, які у травні-вересні 2014 року у складі підрозділів Державної прикордонної служби України героїчно відстоювали територіальну цілісність нашої держави. Вони першими відчули на собі, що таке військове вторгнення. Зокрема, в районі пунктів пропуску "Ізварине" та "Довжанський" прикордонники та військові ЗСУ опинилися у ворожому кільці та 21 день перебували майже в повному оточенні. З території Російської Федерації, поступово збільшуючи калібр і потужність зброї, велися постійні обстріли артилерією противника. Цей фільм нагадає всім, якою ціною стримується ворожа навала. А також покаже героїв нашого часу, їхні обличчя та імена, якими варто пишатися. Історії, яких не можна забувати...

Документальний фільм "Генічеськ" про те, як український корабель тікав з Криму від "зелених чоловічків", продовжить ефір о 13:55. Дві доби у відкритому морі з екіпажем маленького, але гордого корабля, провів документаліст "Громадського Телебачення" Богдан Кутєпов. Навесні 2014-го росіяни забрали в України переважну більшість українського флоту. Старшому мічману Олександру Бойчуку теж запропонували перейти на бік Росії в обмін на соціальні блага. Командир "Генічеська" пообіцяв поміркувати і таким чином виграв час для маневру. Український екіпаж спробував утекти й угнати мінний тральщик. Та втікачів наздогнали на швидкісних катерах і жорстоко побили...

О 20:00 – на телеканалі UA: ПЕРШИЙ прем’єра документального фільму "Перехрестя Балу" про українських воїнів, які взимку 2015-го героїчно захищали блокпост "Балу" біля Дебальцевого, не даючи ворогу відрізати місто від звільнених територій України. Стрічка присвячена пам’яті загиблих воїнів – капітана Ільгара Багірова з позивним "Балу" та командира прикордонників на блокпосту – В’ячеслава Семенова. Капітан Ільгар (Ігор) Багіров, потрапивши в оточення під час розвідки в тилу супротивника, щоби не здатися в полон, підірвав гранатами себе разом з ворогом. А 17 лютого 2015 року на блокпосту "Балу" загинув старший лейтенант прикордонного відомства В’ячеслав Семенов, який разом з побратимами два тижні відбивав атаки бойовиків.

Читайте також: