:
Тарас Петрів:

Тарас Петрів: "Команда "Національних дебатів" робить корисну справу для майбутнього країни"

14 травня 2014

Проект "Національні дебати" Перший Національний готує разом із багатьма партнерами. На всіх етапах цієї підготовки – від розробки формату до виходу кожного з випусків в ефір Першого – чималу роль відіграє фундація "Суспільність". 

Чи вдалося зробити "Національні дебати" такими як планувалося, ми запитали президента фундації Тараса Петріва.

Тарасе Івановичу, на презентації проекту Ви говорили, що "Національні дебати" мають стати інтелектуальною дискусією. Після трьох випусків можна сказати, що мети досягнуто?

Команда "Національних дебатів" поставила перед кандидатами високу планку. Блоки питань, які озвучували модератори та учасники в студії, давали можливість кандидатам розкритися, показати свою підготовку, засвідчити розуміння стратегічних завдань і вміння швидко реагувати на тактичні проблеми, знаходити ефективні відповіді на нові виклики. При цьому важливо було уникнути моделі "собачих боїв" або битви політтехнологічних заготовок. При певній змагальності сторін і відмінності політичних платформ під час дебатів спікерам вдалося бути в дискусіях неагресивними, досить делікатними. Зі свого боку експерти й журналісти ставили системні запитання, які потребували глибоких і чітких відповідей. Деякі кандидати були дуже переконливими, пропонували реальні кроки, конкретну програму дій або навіть дорожню карту реформ. 

Така розмова у прямому ефірі показує інтелектуальні зусилля, можливі кращі шляхи і практики вирішення сучасних завдань. Але аналізувати і підводити підсумки ще зарано – пройдено тільки стартовий період. 

Чи виправдали "Національні дебати" очікування, які були на етапі їхньої підготовки? Якщо так, окресліть сильні сторони проекту, якщо ні – вкажіть на недоліки.

Проект перевершив найоптимістичніші сподівання. Передусім тому, що взяти участь у ньому зголосилися майже всі учасники президентської кампанії. Є великий інтерес до проекту в студентському середовищі. І те, що трансляцію дивилася велика кількість глядачів, говорить про потребу й зацікавлення виборців саме політичним процесом. Сильною стороною проекту є спільна, злагоджена робота усієї команди "Національних дебатів", креативність, синтез "досвіду і молодості", блискуча робота модераторів, напрацьованість формату, діалог з аудиторією. Проект дав можливість виборцеві краще розібратися у позиціях кандидатів, отримати відповіді на багато питань, які вони б хотіли поставити. Варто, щоб на майбутньому Суспільному мовленні традиція проводити дебати збереглася, а також стала невід’ємною частиною політичного життя.

Дебати – це одне з найяскравіших проявів політичної культури. А проведення дебатів у цей непростий час є свідченням демократичних виборчих стандартів в Україні. 

Тарасе Івановичу, не занадто малий хронометраж для кандидатів, адже модераторам доводиться ставити додаткові запитання й давати додаткові секунди для завершення думки?

Ні, на мою думку, часу достатньо. Якщо, наприклад, брати до уваги європейські дебати претендентів на посаду президента Європейської комісії, які відбувалися в Маастрихті, а 15 травня відбуватимуться в Брюсселі, там кандидати мають відповідь вкласти в 30 секунд.

Якби була можливість змінити щось у форматі "Національних дебатів" вже на наступний ефір, що би Ви змінили?

Наразі я би нічого не змінював. Маючи досвід проведення дебатів між політиками і університетською спільнотою 2012 року, вважаю, що цей формат є оптимальним для нинішнього часу. Напередодні старту проекту було розроблено кілька моделей дебатів. Але зупинилися саме на цьому. Ми, звичайно, могли би підготувати формат в стилі хард-ток, але чи було б це виправдано? Якщо б подовжити хронометраж програми, то можна було б надати більше часу блокові запитань між самими кандидатами. Але формат президентських дебатів завжди потребує пошуку балансу між креативністю і консерватизмом.

Як відбирається аудиторія, яка присутня на прямих ефірах і ставить запитання кандидатам? Чи є якийсь принцип ротації, щоб гості не повторювались на кожному ефірі? 

Ми маємо багаторічний досвід роботи з університетською громадою. Усім охочим студентам і викладачам можна було записатися через соціальні мережі на участь у проекті, дехто навіть писав короткі мотиваційні листи. Основу аудиторії становить академічне товариство Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянської академії, Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова та інших київських вишів. На першу серію дебатів і тракт також приїхали представники університетської спільноти Луганська, Львова, Чернігова, а зараз очікуємо колег з Донецька та викладачів Українського католицького університету. Через самоврядні мережі та партнерства запрошуємо авторитетних експертів і журналістів. 

На прес-конференції Ви анонсували, що на "Національні дебати" буде запрошено представників ОБСЄ. Чи були вони присутні під час трьох попередніх ефірів?

Так, ми запросили на наші найближчі ефіри після Днів пам’яті представників проектів з питань ЗМІ офісу координатора ОБСЄ в Україні та представника групи медіа-моніторингу Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), керівника проекту Ради Європи "Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі", а також одного з найкращих у світі спеціалістів з моніторингу медіа Растіслава Кужела. На всіх ефірах присутній директор Інституту медіа-права Тарас Шевченко, який стежить за дотриманням рівності можливостей усім кандидатам. Після першого етапу ми маємо позитивну пресу і дуже приязні відгуки зарубіжних партнерів. На мій погляд, команда "Національних дебатів" започаткувала і робить корисну справу для виборчого процесу та майбутнього країни і її громадян. 

Нагадаємо, що "Національні дебати" Перший Національний готує спільно з МГО "Інтерньюз-Україна", "Hromadske.TV", фундацією "Суспільність" та ГО "Центр UA" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Відео перших трьох програм "Національних дебатів" доступні для перегляду на сайті Першого Національного в розділі "Відео. Національні дебати". Три наступні випуски "Національних дебатів" вийдуть в ефірі Першого Національного 16, 17 та 18 травня. Не пропустіть найцікавішого!

Читайте також: