:
Ексклюзивне інтерв’ю з Надзвичайним і Повноважним Послом США Марі Йованович

Ексклюзивне інтерв’ю з Надзвичайним і Повноважним Послом США Марі Йованович

19 липня 2017

Надзвичайний і Повноважний Посол США Марі Йованович зустрілась з новообраним правлінням суспільного мовлення в Україні та відвідала телеканал UA:Перший. У рамках свого візиту пані посол дала ексклюзивне інтерв’ю члену правління ПАТ "НСТУ", журналісту та ведучому Юрію Макарову.

Повний текст інтерв’ю читайте нижче.

Юрій Макаров: Доброго здоров’я! Сьогодні у нас надзвичайний гість – в сенсі Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Марі Йованович. Добрий вечір!

Марі Йованович: Добрий вечір!

Юрій Макаров: Щоб не гаяти часу, я одразу перейду до запитань Більшість українців сприймають свою країну як своєрідний фронтір. Ви знаєте, що це означає, так? Як країну, котра межує між світом західних цінностей – демократія, права людини, повага, гідність, – і територією трохи інших цінностей. Чи так само сприймають нас за межами нашої країни?

Марі Йованович: Говорячи лише від імені Сполучених Штатів Америки, можу підтвердити існування такого сприйняття у США. Уже впродовж двадцяти п’яти років з моменту здобуття незалежності ми бачимо, як Україна рухається вперед, творячи демократію, будуючи економіку, борючись за власний суверенітет і територіальну незалежність. І ми бачимо ті цінності, якими керуються українці. Вони аналогічні цінностям американців. Водночас на контрасті ми бачимо, що відбувається по той бік кордону. Тому ми в США відчуваємо справжню солідарність з Україною і бажаємо надавати підтримку заради її суверенітету й територіальної цілісності. Думаю, ви чули цю позицію буквально нещодавно від державного секретаря Тіллерсона, який був тут минулого тижня.

Юрій Макаров: Керівництво Сполучених Штатів впродовж кількох останніх місяців декларувало неодноразово, що буде більше звертати увагу на внутрішньо-американські проблеми і менше – на зовнішні, на проблеми світу. А, якщо вже йдеться про іноземні справи, то в Америки існують критичні точки, такі як Сирія, Північна Корея. Чи є шанс, що Україна серед цих більш гарячих точок трохи загубиться і перестане бути пріоритетною для Сполучених Штатів?

Марі Йованович: На мій погляд, достатньо чітко зрозуміло, що Україна є пріоритетом у зовнішній політиці США. За останні шість місяців нової влади відбулося чимало зустрічей на високому рівні, під час яких наші лідери, серед яких президент Трамп, висловлювали чітку підтримку Україні. До того ж ви були очевидцями візиту Президента Порошенка до США у червні, під час якого він провів ряд дуже позитивних зустрічей, перш за все, звісно, з нашим президентом, а також з віце-президентом та іншими членами Кабінету, де його чітко й послідовно запевнили у підтримці України і заохотили продовжувати йти шляхом реформ. Як ми щойно говорили, сюди приїжджав держсекретар Тіллерсон. Україна стала однією з перших європейський країн, куди він приїхав з візитом. Важливо те, що він приїжджав сюди одразу після саміту "Великої двадцятки" і двосторонніх перемовин між президентом Трампом і президентом Путіним, аби обговорити це питання з Президентом Порошенком, а також знову донести дуже важливий сигнал солідарності з Україною. Разом із ним приїхав посол Курт Волкар – наш новий представник у переговорах щодо виконання Мінських домовленостей. Я вважаю, що візит посла Волкера до України для зустрічі з керівництвом країни, а також іншими людьми, які постраждали від цієї кризи, дуже важливий, адже він дав йому особисте бачення ситуації на початку виконання таких нових і важливих обов’язків. Крім того, гадаю і Ви, і багато Ваших глядачів, спостерігали за щорічними військово-морськими навчаннями See Breaze. Цього року в них взяли участь 16 країн, 4 тисячі військових, 25 різних суден, серед яких два американські бойові кораблі. І це, на мою думку, також втілює потужний "меседж" нашої солідарності з Україною.

Юрій Макаров: Гаразд, ми цей "меседж" прочитали. Можливо ви чули вислів – "Вашингтонський обком"? Існує такий міф, що всі події у світі і, зокрема, в Україні, керуються з Вашингтону. Вашингтон призвів до незалежності України. Вашингтон розпочав перший Майдан 2004 року, а вже 2013- 2014 – й поготів. Хоча ми знаємо протилежні факти, коли Сполучені Штати утримували Україну від проголошення незалежності, чи закликали лідерів Майдану до стриманості. І ось, є повідомлення, що посольства західних країн утримували Президента Порошенка місяць тому від оголошення військового стану на частині території України. Йдеться про законопроект, який так і не було прийнято – законопроект, котрий ускладнює, скажімо, бойовикам існування на сході України. Наскільки це правда? Наскільки США зацікавлені в тому, щоб Україна "не ворушилася" і не ускладнювала життя інших, "дорослих" країн?

Марі Йованович: Знаєте, коли Ви починали своє запитання, я злегка посміхалася, тому що ті, хто вважають, що Вашингтон скеровує дії України, просто не знають сучасної України і сучасних українців.

Юрій Макаров: Як і Сполучені Штати Америки…

Марі Йованович: Ми хочемо думати, що знаємо сучасну Україну, і ми підтримуємо її. Але, на мій погляд, українці знають, чого хочуть, знають, як цього досягти, і діють відповідно. Крім того, я вважаю, що США має пишатися спільнотою країн, які підтримують Україну, адже інші країни вбачають в вас партнера, друга, який рухається вперед, зміцнюючи свою економіку і демократію, відстоюючи власну безпеку, суверенітет й територіальну цілісність. Тому ми пишаємося, що підтримуємо такі дії. Однак, гадаю, українці знають, що саме вони визначають майбутнє України, як це і повинно бути.

Юрій Макаров: Ми знаємо, що Америка, і вона цього не приховує, бере участь у багатьох реформах в Україні, аж до того, що завдяки американській допомозі фінансуються реформи в окремих секторах української економіки або адміністрації. Чи мають намір Сполучені Штати і надалі надавати цю допомогу, вживати цю "м’яку силу" для того, щоби стимулювати безпосередньо позитивні перетворення в Україні?

Марі Йованович: Хочу чітко відзначити, що ми дійсно реалізуємо тут велику і, як на мене, ефективну програму допомоги. Але ми в Україні на правах гостей і працюємо з нашими українськими партнерами на рівні уряду, адміністрації Президента, міністерств, громадянського суспільства, місцевих органів влади, керівників областей. Жодні наші дії не є односторонніми. Ми співпрацюємо з нашими партнерами. При цьому нас запросили надати допомогу. І саме на таких засадах ми діємо тут і по всьому світу.

Юрій Макаров: Трохи більше тижня тому в американському виданні Political з’явився великий матеріал стосовно того, що, мовляв, Україна робила спроби впливати на останні президентські вибори в Сполучених Штатах. Я читав цю статтю. З точки зору українця він не виглядає дуже переконливо, але принаймні прес-секретар Білого дому послалася на цей матеріал і визнала, що така спроба була. Хоча це не зовсім вплив – все було більш-менш легально, але тим не менше, як кажуть у нас – осад залишився. Чи це щось означає в американсько-українських стосунках? Чи це непорозуміння? Чи це реакція на скандали зі спробами впливу Росії на американські вибори?

Марі Йованович: Я не читала цієї політичної статті, тому не знаю, що ви маєте на увазі, коли говорите про заяви українського посольства. Від себе можу сказати – якщо було вчинено будь-які неналежні або незаконні дії, без жодних винятків, вони повинні бути предметом розслідування. Зв’язки між Сполученими Штатами і Україною дуже міцні і, як я вважаю, залишатимуться такими. У будь-яких двосторонніх стосунках виникають складні ситуації, однак, на мій погляд, двосторонні відносини між США і Україною достатньо тривкі.

Юрій Макаров: Ви вже майже рік працюєте тут в якості посла. І це ваша друга поява в Україні. Ви працювали тут, здається, на початку двотисячних. Чи за цей час, особливо за цей останній рік, ви змінили свою думку про Україну, про її перспективи й майбутнє?

Марі Йованович: Ні. Я приїхала сюди, налаштована дуже оптимістично щодо майбутнього України. Якщо щось і змінилося, то це мій оптимізм, який тільки зріс стосовно довгострокової перспективи України. Я вважаю, і про це вам скаже будь-який українець, що перед Україною зараз стоять величезні виклики, тут не посперечаєшся. За останні три роки було здійснено значний прогрес, але і попереду ще потрібно зробити чимало, аби українці отримали в своїй країні те, до чого прагнуть. Коли я дивлюся на українців, на їхню високу освіченість, мобільність і навики, на природні ресурси, на потужність агропромислового комплексу й ряду інших галузей економіки, мене сповнює надзвичайно велика віра у майбутнє України. А якщо поєднати талант українського народу із тією волею, яку він продемонстрував у 2014-му на Майдані, то те майбутнє, якого прагнули тоді стільки людей, цілком можливе для України. Тож я налаштована дуже оптимістично.

Юрій Макаров: Пані посол, коли у мене буде напад депресії, я знаю до кого я звертатимусь по оптимізм. Дякую вам дуже. Приходьте ще. З нами була і, сподіваюся ще неодноразово буде, Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Марі Йованович.

Читайте також: