:
Оксана Пекун:

Оксана Пекун: "Я живу заради проекту "Фольк-music"

07 грудня 2017

На UA: ПЕРШИЙ повертається в оновленому форматі проект-рекордсмен українського телебачення – "Фольк-music". З 10 грудня, щонеділі в обідню пору, ведуча Оксана Пекун продовжить презентувати прем’єри маловідомих українських народних пісень: спочатку у виконанні народних колективів, а потім кавер-версії від сучасних виконавців. А також розповідатиме історії пісень та людей-носіїв цих автентичних творів. А оновлена програма "Фольк-music. Діти", в якій юні виконавці співатимуть народних пісень, стартує в ефірі напередодні "дорослого" "Фольк-music" і виходитиме щосуботи об 11:00.

Наступного року "Фольк-music" відзначатиме 10-річчя проекту. За цей час було і багато історій, і багато поїздок. "З початку запуску проектів – дитячого та дорослого – в ефір вийшло вже 429 програм. У кожній – по три пісні. Відповідно, наші глядачі почули близько півтори тисячі досі невідомих українських народних пісень. А загалом існує більше 30 000 таких творів! Тож нам знадобиться ще мінімум 250 років, аби почути їх усі", – говорить автор і продюсер проекту "Фольк-music" Володимир Коваленко. А про наймолодшого та найстаршого учасників проекту, зв’язок поколінь, а також про те, що запам’яталося найбільше за майже 10 років існування проекту, співачка та незмінна ведуча програми "Фольк-music" Оксана Пекун розповіла в інтерв’ю.

Розкажіть, будь ласка, що нового з’явиться у цьому сезоні?

З’явиться новий учасник – глядачі. До цього у нас були незалежні експерти – музичні фахівці, які переглядали програму, радилися і ми разом вирішували, яка пісня найкраща. Але нам хотілося, щоб народ обирав пісню і це відбувалося би під час ефіру, аби додати драматургії програмі. Щоб ці бабусі, які приїхали до нас у студію, проживали цей момент усі разом. Щоб показати щирі людські емоції. Спробували залучити глядачів – і нам це сподобалося. Побачили, як реагують люди, і що вони справді правильно обирають пісню. А які емоції у цих колективів, коли вони перемагають! Наскільки вони щасливі і задоволені. Є, звісно, засмучені. Але я їм всім кажу: "Незалежно від того, що відбулося зараз, яка пісня перемогла, ми вас усіх любимо і розуміємо, яку велику справу ви робите. Ви для нас усі дуже цінні, адже саме ви зберігаєте найголовніше – нашу пісню". Ми передаємо пісню з долонь у долоні – беремо від них і передаємо народові. Наших пісень не знайти в довідниках. Ці твори зберігаються людьми і передаються з покоління в покоління – від бабусі до доньки чи онуки.

Пісні, які звучать у проекті, знають лише люди старшого покоління. Чи запитували Ви у них, чому народні українські пісні знають одиниці?

На жаль, зараз люди не так часто збираються разом, як це відбувалося раніше. Візьмемо до прикладу вечорниці, чи звичайні родинні вечори, коли дозвілля поєднувалося з роботою – вишивали, пряли, готували полотно, куховарили і водночас співали. А діти, які бігали поряд, усе це чули й запам’ятовували. Так пісні і передавалися. Зараз такого дуже мало. Де-не-де співають у родинах, чи збираються в будинках культури. А "Фольк-music" – це єдина програма в телепросторі України, яка передає одне із найважливіших надбань – народну пісню.

Проект дуже емоційний. Розкажіть, будь ласка, про найцікавіший випадок за всі роки існування програми. Що Вам запам’яталося найбільше?

Одна жіночка із Городенківського району на Черкащині написала, що дуже давно збирає пісні, і просила приїхати до неї. Запевняла, що каже правду й може передати нам силу-силенну творів. Ми приїхали і побачили неймовірні емоції: жінка була настільки щаслива, що не змогла стримати сліз... Розплакалася і я – адже вона так на нас чекала! Вона дивиться кожну нашу програму, і для неї приїзд Оксани Пекун, яка говорить про українську пісню, в той час як вона збирає такі пісні, – справжнє свято. Це була дуже емоційна і щемлива зустріч. Ця жінка вже в літах, але наш приїзд став для неї стимулом пожити ще десяток років.

Скажіть, а чи багато таких людей, котрі самі пишуть Вам із проханням приїхати?

Таких людей дуже багато. І, на жаль, приїхати до усіх ми фізично не можемо. Я одна, програма одна, а колективів – тисячі. Тим паче, ці колективи зараз почали відновлюватися, збиратися, оскільки відчули, що вони потрібні. Якщо взяти статистику, то зараз лише у Київській області на нас чекають у близько 50 селах, а це тут, поруч. Усього ж – сотні колективів. Коли наша команда їде у відрядження, то може дозволити собі відвідати 8-10 сіл однієї області раз на рік. Щороку ми виїжджаємо у відрядження 7-8 разів. Ось і рахуйте, скільки у нас роботи!

Як люди реагують на Ваш приїзд?

Вони кажуть, що це наче Великдень. Село прибирається, чиститься, фарбується, ремонтується. Готуються тижні зо два, а потім ще півроку згадують. Здебільшого, ці люди виступають у своїх селах чи районних центрах, зрідка їздять на фестивалі, а так – влаштовують якісь свята локально на своїй же сцені у своєму будинку культури. Працюють по 20-30 років, нікуди не виїжджаючи. Тому для них поїздка до Києва на телешоу – унікальна подія! Колективи шиють костюми, ремонтують будинки культури, купують реквізит. Ми даємо поштовх для розвитку музичних колективів. Тому ми дуже-дуже хочемо, щоб у нашої програми з’явився спонсор, аби ми могли більше допомагати колективам. Люди привозять до нашого музею рушники, сувеніри із побажаннями, костюми. Вони дарують нам ці речі, як подяку за можливість потрапити на телебачення.

А що Ви самі відчуваєте у такі моменти?

Знаєте, я часто думаю, де знайти на це час. Я ж співачка, влаштовую концерти. Але люди так люблять нашу програму. І ми цю любов відчуваємо, як і обов’язок перед цим людьми. Я люблю свою програму і заради неї живу.

Чи плануються якісь нововведення у проекті найближчим часом?

В майбутньому у нас є ідея зробити диск із колядками та щедрівками напередодні Нового року. Хотіли б також випускати тревел-програми.

"Фольк-music"найбільш рейтингова програма на телеканалі UA: ПЕРШИЙ. Як гадаєте, у чому полягає секрет успіху?

Розумієте, це єдина програма для людей, про людей і за їх безпосередньої участі. Це програма для всіх поколінь: для бабусь, які зберігають та співають ці пісні, і для молоді, яка їх переспівує. А ще – ми працюємо над нею з любов’ю. Люди, коли приїздять, кажуть: "Який у вас колектив, яке ставлення до людей!". Ми любимо і шануємо своїх героїв.

Давайте поговоримо про проект "Фольк-music. Діти". Яка його головна ідея?

Ми хочемо показати зв’язок поколінь. Дуже часто діти співають ті пісні, яких навчили їх бабусі. У дитячих програмах лише народні пісні. Учасники можуть взяти одну з тих пісень, які знайшов "Фольк-music". Діти відслуховують і відбирають пісню. Вони дуже стараються, працюють з викладачами, роблять сучасне аранжування. Цим проектом ми привчаємо діток до української пісні.

Скажіть, якого віку був наймолодший та найстарший учасник проекту?

Наймолодшою учасницею була Ліза Костікова – п’ятирічна дівчинка із Києва. Найстаршій жіночці було 88 років, вона співала у колективі. Це був яскравий випадок, адже вона ніяк не могла правильно вимовити назву нашого проекту і називала його не інакше, як "Фантузік".

Автор: Катерина Лизогуб
Фото: Володимир Шевчук

Читайте також: