:
До 100-ї річниці бою під Крутами UA: ПЕРШИЙ підготував спецефір

До 100-ї річниці бою під Крутами UA: ПЕРШИЙ підготував спецефір

26 січня 2018

29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Цей бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував кілька сотень вояків, тривав 5 годин. У бою під Крутами українські захисники призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на кілька днів. До 100-ї річниці бою під Крутами UA: ПЕРШИЙ підготував спеціальний ефір – спецпроект "Бій під Крутами. 100 років", а також тематичні документальні фільми та програми.

Напередодні Дня пам’яті героїв Крут, 28 січня, з 10:00 на UA: ПЕРШИЙ стартує спецпроект "Бій під Крутами. 100 років" – телевізійний марафон, присвячений героям бою під Крутами та сучасними героям. Юрій Макаров та Вахтанг Кіпіані працюватимуть у студії в Києві, де спілкуватимуться з військовими істориками та військовими експертами. А журналістка Софія Кочмар-Тимошенко під час прямого ефіру з Крут коментуватиме офіційні заходи із вшанування 100-ої річниці бою під Крутами. Її гостями стануть військові та ліцеїсти, місцеві жителі й працівники історичного музею в Крутах. Онлайн-трансляцію марафону UA: ПЕРШИЙ покаже на офіційних сторінках телеканалу в YouTube та Facebook.

Бій під Крутами породив колосальну кількість міфів, легенд, домислів різного спрямування, через чималу кількість яких реалії бою почали забуватися. Натомість на перший план виступив міф про 300 студентів, які самотужки протистояли більшовицькій навалі й майже всі загинули. Якими були події насправді, розкажуть історики у фільмі "Герої України. Крути. Перша Незалежність", який UA: ПЕРШИЙ покаже 29 січня о 07:30 та о 16:50.

Цього ж дня о 09:40 в ефірі телеканалу – документальний фільм "Крути", який розкаже дійсну історію бою, без фальші та міфів. Повтор стрічки можна буде побачити о 16:25.

О 12:00 вшанувати пам’ять героїв Крут можна буде хвилиною мовчання, одразу після якої UA: ПЕРШИЙ покаже документальний фільм "Дебальцеве" про сучасних героїв, які так само, як і українські хлопці 100 років тому під Крутами, боролися проти переважаючих сил підступного ворога. Тоді, у лютому 2015 року, українська армія на тлі переговорів у Мінську змушена була відступити з містечка Дебальцеве. Терористи за підтримки кадрових російських військових кинули всі сили, щоб захопити місто, яке є одним із найбільших залізничних вузлів України, і надати ще один козир у політичній грі російському президентові Владіміру Путіну. Ті події стали одним із найсуперечливіших моментів російсько-української війни.

Також до 100-ї річниці бою під Крутами команда проекту "Розсекречена історія" підготувала спеціальний випуск, який вийде в ефірі UA: ПЕРШИЙ о 15:15. У гості до ведучого Олександра Зінченка завітають українські історики Віталій Скальський, Михайло Ковальчук та Ігор Гирич, а також письменниця Лариса Денисенко. Вони розвінчають кілька історичних міфів, зокрема, про те, що в бій під Крутами кинули зовсім юних хлопців, які загинули у результаті бездарного керівництва. Насправді вони виконали своє бойове завдання і виконали його наскільки це було можливо в тих умовах – затримали на кілька днів величезну армію ворога. В ті часи три дні – це було багато, оскільки ситуація на фронті змінювалась щогодини. По-друге, це не були юнаки 16-17 років, а юнкери. Юнкер – це не про вік, а про військове звання тогочасної української армії. Тобто цим хлопцям було 20-25 років не менше. По-третє, загинуло не 300 юнаків, як прийнято вважати, а не більше 50-ти і ще 30 чоловік було розстріляно у полоні. Про ці та інші міфи дивіться у спецвипуску проекту "Розсекречена історія".

Читайте також: